Aktualny stan
Nie zapisany
Cena
Bezpłatny

 

Czy wiesz że… Z punktu widzenia treningu redukcja tkanki tłuszczowej może zachodzić w dwóch momentach:

 

1. Bezpośrednio podczas ćwiczeń, czyli tłuszcz jest wykorzystywany jako substrat energetyczny do pracy. Oczywiście jest to duże uproszczenie, gdyż z biochemicznego punktu widzenia tłuszcz musi przejść szereg procesów, aby faktycznie został wykorzystany do resyntezy ATP (uniwersalnego przenośnika energii). Jednakże w dużym uproszczeniu tłuszcz może być wykorzystany bezpośrednio do treningu. Tu elementem warunkującym będzie intensywność ćwiczeń, a wraz z nią wzrastające zakwaszenie oraz profil posiłku spożytego przed treningiem.

 

2. Pośrednio, czyli w okresie wypoczynku po treningu. W tym okresie tłuszcz służy do odbudowy wykorzystanych rezerw energetycznych. W tym przypadku intensywność treningu nie ma znaczenia, gdyż nawet jak trening będzie bardzo intensywny i spowoduje zakwaszenie, które uniemożliwi bezpośrednie wykorzystanie tłuszczu, to w procesie wypoczynku, gdy zakwaszenie spadnie tłuszcz zostanie wykorzystany do odbudowy rezerw. Dzięki temu możemy wykonywać bardzo intensywny trening (np: interwałowy), który spowoduje zużycie znacznie większej ilość kalorii i w procesie regeneracji odbudować “zużyte kalorie” z rezerw tłuszczowych. Niestety w tym przypadku silnym ogranicznikiem będzie dieta po treningowa, która może z jednej strony możliwość ten proces, a z drugiej może go całkowicie zahamować.

Na filmie wyjaśniam te mechanizmy, aby pokazać, jak właściwie wykorzystać te cechy naszej fizjologii w efektywnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Zapraszam dr Jacek Świat.