Data publikacji

13 marca 2019

Autor

dr Jacek Świat

Dieta w sporcie

Profesjonalne podejście do żywienia jest nie mniej istotne jak profesjonalnie zaplanowany program treningowy i trening. Odpowiednia dieta jest elementem uzupełniającym trening, przyspieszającym regenerację oraz zapewniającym optymalny rozwój organizmu, ale podobnie jak w przypadku treningu musi zostać indywidualnie zaplanowana ze ścisłym uwzględnieniem parametrów wyjściowych zawodnika, których poznanie umożliwia prawidłowe zaplanowanie wspomagania dietetycznego na różnych etapach treningu w sezonie.

Ścisłe uwzględnienie parametrów wyjściowych zawodnika to:

  • Indywidualnie wykonana analiza dietetyczna zawodnika, dzięki której możliwa jest ocena dotychczasowego żywienia, weryfikacja teoretycznych wyliczeń zapotrzebowania energetycznego oraz poznanie wszelkich czynników, które mogły wpłynąć na zmniejszenie efektywności treningu np.: zbyt mała ilość witamin grupy B w diecie, mała ilość żelaza itd.
  • Indywidualna analiza zawodnika z perspektywy zapotrzebowania kalorycznego i jakościowego w związku z charakterem obciążeń treningowych, obciążeń pracy, preferencji żywieniowych oraz wszystkich innych elementów mających wpływ na charakter diety.

Poznanie parametrów wyjściowych zawodnika umożliwia prawidłowe i profesjonalne zaplanowanie wspomagania dietetycznego i suplementacji na różnych etapach treningu w sezonie. Z tego też względu błędem jest tworzenie lub dobieranie diety tylko na podstawie:

  • teoretycznych wyliczeń zapotrzebowania energetycznego,
  • proporcji BTW,
  • czy w jakikolwiek inny sposób, który nie zawiera pełnej indywidualnej analizy dietetycznej wraz z indywidualną analizą zawodnika.

Profesjonalna dieta

To dieta, która została przygotowana przy uwzględnieniu parametrów wyjściowych zawodnika i w pełni dostosowana do sezonu i możliwości realizacji. A w przypadku osoby nietrenującej jest to dieta, która również uwzględnia parametry wyjściowe i jest dostosowana do charakteru pracy i stylu życia.

Podobne posty