Data publikacji

13 marca 2019

Autor

dr Jacek Świat

Dieta w odchudzaniu

Odpowiednia dieta jest elementem zapewniającym prawidłowy stan organizmu, a w przypadku odchudzania się zapewnia uzyskanieredukcji tkanki tłuszczowej bez efektu JoJo (jest elemntem umożliwiającym uzyskanie odpowiedniej masy i składu ciała, dobrego samopoczucie itd.).

Aby dieta była w pełni skuteczna musi zostać indywidualnie zaplanowana ze ścisłym uwzględnieniem parametrów wyjściowych osoby, których poznanie umożliwia prawidłowe zaplanowanie diety jak i suplementacji uzupełniającej.

Ścisłe uwzględnienie parametrów wyjściowych osoby to:

  • Indywidualnie wykonana analiza dietetyczna żywienia, dzięki której możliwa jest ocena dotychczasowego żywienia, weryfikacja teoretycznych wyliczeń zapotrzebowania energetycznego oraz poznanie wszelkich czynników, które mogły wpłynąć na zmniejszenie efektywności proponowanej diety np.: zbyt mała ilość witamin grupy B, błonnika, żelaza itd.
  • Indywidualna analiza osoby z perspektywy zapotrzebowania kalorycznego i jakościowego w związku z charakterem obciążeń fizycznych (praca, trening rekreacyjny – jeśli występuje), preferencji żywieniowych oraz wszystkich innych elementów mających wpływ na charakter diety.

Poznanie parametrów wyjściowych osoby umożliwia prawidłowe i profesjonalne zaplanowanie diety wraz ze wspomaganiem suplementacyjnym. Z tego też względu błędem jest tworzenie lub dobieranie diety tylko na podstawie:

  • teoretycznych wyliczeń zapotrzebowania energetycznego,
  • proporcji BTW,
  • czy w jakikolwiek inny sposób, który nie zawiera pełnej indywidualnej analizy dietetycznej wraz z indywidualną analizą osoby.

Profesjonalna dieta ukierunkowana na odchudzanie to dieta, która została przygotowana przy uwzględnieniu stanu początkowego osoby odchudzającej sie i jest w pełni dostosowana do charakteru pracy i stylu życia.

Podobne posty