Aktualny stan
Nie zapisany
Cena
Bezpłatny

 

Test Wingate (Bar-Ora), jest testem służącym do ocen wydolności beztlenowej. Najczęściej jest wykonywany w warunkach laboratoryjnych na specjalistycznym cykloergometrze. Ponadto w ramach pomiaru uzyskuje się szereg innych, ważnych dla trenera danych. Do tych informacji należy m.in:

  • czas uzyskanie mocy maksymalnej,
  • czas utrzymania uśrednionej mocy maksymalnej,
  • średnia moc maksymalna, całkowita oraz z przeliczeniem na masę ciała,
  • tempu spadku mocy – czyli narastające zmęczenie,
  • i inne.

Praktyczna wartość tego testu jest duża, gdyż poprzez dużą ilość danych umożliwia ocenę stanu zawodnika, predyspozycji (np: inny przebieg krzywej w zależności od typu budowy włókien), a także progresji. Ocena progresji możliwa jest w sytuacji regularnego powtarzania testu po każdym cyklu lub cyklach treningowych. Wykonanie testy jest proste, gdyż stanowi maksymalny wysiłek, poprzedzony rozgrzewką, trwający 30s. Zatem z punktu widzenia praktycznego wykonania jest on łatwy i szybki. Ponadto w teście stosuje się standaryzację obciążenia, które stanowi 7,5% mc badanego lub siły hamującej wynoszącej 10% mc. Warto też dodać, że test można modyfikować na potrzeby własnego sportu, czyli oprócz standardowej długości 1x30s, może zawierać interwały np: 4x15s lub  inne. Dzięki możliwości modyfikacji oraz standaryzacji (typowy test 30s oraz opór zależny od masy ciała) test jest bardzo dobrym narzędziem diagnostyki w sportach, w których wydolność beztlenowa oraz tempo generowania mocy ma istotne znacznie.

Film przedstawia, krótką charakterystykę testu, jak go wykonać oraz jakie dane są najważniejsze w perspektywie treningu.

Zapraszam na film dr Jacek Świat