Periodyzacja treningowa – ogólnie
Periodyzacja treningowa, to nic innego jak podział procesu treningowego na etapy (okresy), w których realizuje się określone cele. Geneza wprowadzenie do treningu (procesu treningowego) podziału na okresy związana jest z odkryciem cech bodźca, a dokładniej z cechą powtarzalności bodźca.
Powtarzalność bodźca, to cecha, która opisuje potrzebę wielokrotnego powtórzenia tego samego bodźca, aby wywołał on adaptację, czyli trwałą zmianę.
Periodyzacja treningu ściśle wiąże się z fizjologią naszego organizmu i dlatego jest istotna w dobrym procesie treningowym. Obecnie można spotkać się z różnymi opiniami, co do periodyzacji. Jedni mówią, że jest to tylko modne słowo, na bazie którego ktoś chce zaistnieć. Jednakże fakt jest taki, że jest to bardzo ważny element dłuższej perspektywy treningu i jak napisałem powyżej ściśle wynikający z cech naszego organizmu.
Natomiast z metodycznego podejścia periodyzacja daje możliwość wprowadzenie do treningów wielu akcentów, których nie dałoby się wprowadzić jednocześnie lub których wprowadzenie jednoczesne sprawiałoby wzajemne znoszenie się. Dlatego prawidłowo planowany proces treningowy zaczyna się od optymalnego podziału na mniejsze etapy. Każdy z takich mniejszy etapów realizuje określone cele, tak aby w perspektywie całego procesu treningowego zawodnik uzyskał optymalną dyspozycję treningową lub właściwy rozwój wytrenowania. Warto też wspomnieć, że periodyzacja musi być dopasowana do specyficznych cech dyscypliny (np: kalendarz startów, możliwości realizacji związane np: z pogodą itd), indywidualnych cech zawodnika oraz możliwości realizacji określonych treningów .
Filmy są jedynie skrótowym opisem ogólnych założeń związanych z periodyzacją wraz z odpowiedzią na pytanie jak często wprowadzać zmiany do treningu oraz czym różni się strategia treningowa od periodyzacji.
Zapraszam na filmy, dr Jacek Świat
Więcej informacji o periodyzacji zapraszam też do bloga: https://orma.pl/blog/periodyzacja-treningowa/