Data publikacji

26 kwietnia 2021

Kategoria

Autor

dr Jacek Świat

Trening jako bodziec – bodziec treningowy.

Trening jako bodziec

 

Z punktu widzenia fizjologii naszego organizmu trening to tylko bodziec, który wywołuje szereg zmian będących reakcją na niego. Natomiast elementem różniącym trening od każdego innego spontanicznego bodźca jest jego świadome i kierunkowe zaplanowanie tak, aby wywoływał zmiany, na których nam zależy. Dlatego analizując jakikolwiek trening należy zawsze traktować go jako bodziec, który wywoła określoną reakcję, która będzie zależna od tego jaki z punktu widzenia metodycznego jest analizowany trening.

Podejście takie wydaje się niezmiernie proste i oczywiste, a jednak bardzo często zarówno zawodnicy, jak i trenerzy zapominają o tej fundamentalnej zależności reakcji organizmu i treningu. Objawia się to tym, że z góry zakładają określoną reakcję pod wpływem danego treningu – tak, jakby nazwa danego treningu decydowała o jego kierunku działania. Zatem, to co działa na nas organizm to jedynie bodziec i trening jest właśnie takim bodźcem. Zatem musimy nauczyć się pojrzenia na trening, jako na bodziec treningowy i pod tym kątem zastanowić się jak nasz organizm na niego zareaguje. 

Podobnie wygląda sprawa metod treningowych, które są bardzo często postrzegane jako same w sobie działające w określony sposób. Obecnie można zaobserwować tworzenie „nowych” metod, które są niczym innym jak tylko inną nazwą na istniejące od wielu lat metody np.: trening crossfitowy, to nic innego jak trening o cechach ogólnogimnastycznych z elementami siłowymi.

Faktycznie dla naszego organizmu nie istnieje nic innego jak bodziec, który wywołuje określoną reakcję. W tym świetle metoda treningowa, to tylko opis bodźca, czyli opis co stanie się z organizmem jeśli zastymulujemy go opisywanym bodźcem. Z tego względu każdy dobry trener, który rozumie koncepcję bodźca jest w stanie każdą metodę, niezależnie od nazwy’ przeanalizować wraz z przewidzeniem prawdopodobnych zmian w organizmie. Również każdy dobry trener jest w stanie samemu tworzyć złożone metody treningowe, gdyż rozumiejąc fundamentalne mechanizmy bodźca po prostu sam go kreuje w taki sposób jaki jest mu potrzebny do realizacji strategii treningowej dla zawodnika.

Dlatego właśnie często powtarzam, że nie ma metod treningowych, a jest jedynie opis bodźca i jednocześnie nie ma metody treningowej, której nie dałoby się opisać jako bodźca z wysoce prawdopodobnym scenariuszem kierunkowych zmian.

 

Dla osób zainteresowanych zapraszam do darmowego szkolenia  filmem o bodźcu treningowym:

Trening jako bodziec – bodziec treningowy

Podobne posty

Tenis od testowania do realizacji

Tenis od testowania do realizacji - cz.1 (założenia ogólne, diagnostyka oraz 1 cykl treningowy).   W niniejszym artykule omówimy proces kompleksowego diagnozowania zawodnika, a także istotę złożonego planowania procesu treningowego opartego na wykonanej...

czytaj dalej

Transformacja mięśni szkieletowych

  Transformacja włókien mięśniowych.   Jest zagadnieniem, o które często pytają trenerzy w perspektywie właściwego dozowania bodźców treningowych. Pytania te wynikają z powszechnie panującego przekonania, że transformacja zachodzi głównie w obrębie włókien...

czytaj dalej

Periodyzacja treningowa

Periodyzacja treningu.   Periodyzacja treningu to podział procesu treningowego na mniejsze okresy, w których realizowane są założenia treningowe. Mówiąc tak o periodyzacji należy podkreślić, że proces treningowy to dłuższa perspektywa pracy treningowej. W sporcie...

czytaj dalej