Data publikacji

13 marca 2019

Kategoria

Autor

dr Jacek Świat

Programowanie w profilaktyce

W profilaktyce nadrzędnym celem jest wysoki poziom zdrowia, osiągany poprzez ukierunkowaną aktywność fizyczną spełniającą rolę katalizatora w procesie wypoczynkowym, regeneracyjnym oraz wzmacniającym i kształtującym organizm.

Należy również zaznaczy, że profilaktyka (trening rekreacyjny) wymaga również kompleksowego planowania, gdyż organizm osoby rozpoczynającej trening lub trenującej rekreacyjnie ma mniejszą tolerancję na przeciążenia (w porównaniu ze sportowcami) przez co każde błędy treningowe mogą pocągać za sobą ryzyko kontuzji, czy nawet pogorszenia zdrowia. Zatem błędem jest podejście, że skoro trenuję rekreacyjnie to wystarczy mi jakiś tam plan treningowy lub bez planu – w takim przypadku tym bardziej ważny jest indywidualny program treningowy, który dzieki dopasowaniu zagwarantuje zarówno realizację celów prozdrowotnych jak i bezpieczeństwo ćwiczeń.

Nasze programowanie w profilaktyce

  • Osiągnięcie wysokiego poziomu zdrowia stanowi nadrzędny cel programowa treningów. Na podstawie bazy informacyjnej osoby trenującej oceniany jest poziom sprawności motorycznej, a następnie dobierane są adekwatne metody treningowe, których celem ma być proporcjonalny i harmonijny rozwój organizmu zapewniający wysoki poziom zdrowia.
  • Ułożony program treningowy jest dostosowany do klienta z punktu widzenia preferencji ćwiczeń (uprawianych dyscyplin) oraz możliwości czasowych, czyli ilości czasu, jaki może zostać poświęcony na trening. Program treningowy może również przygotowywać klienta do okresów wzmożonego obciążenia fizycznego takiego jak np.: wyjazdy na narty, snowboard, czy różnego typu turnieje lub zawody amatorskie.
  • W takich przypadkach dodatkowo w okresie przygotowawczym poprzedzającym okres wzmożonego obciążenia fizycznego następuje planowa poprawa tych parametrów motorycznych, które będą spełniać zasadniczą funkcję podczas okresu wzmożonego obciążenia. Natomiast po okresie wzmożonego obciążenia program będzie realizował cele regeneracyjne.

Podobne posty

Tenis od testowania do realizacji

Tenis od testowania do realizacji - cz.1 (założenia ogólne, diagnostyka oraz 1 cykl treningowy).   W niniejszym artykule omówimy proces kompleksowego diagnozowania zawodnika, a także istotę złożonego planowania procesu treningowego opartego na wykonanej...

czytaj dalej

Transformacja mięśni szkieletowych

  Transformacja włókien mięśniowych.   Jest zagadnieniem, o które często pytają trenerzy w perspektywie właściwego dozowania bodźców treningowych. Pytania te wynikają z powszechnie panującego przekonania, że transformacja zachodzi głównie w obrębie włókien...

czytaj dalej

Periodyzacja treningowa

Periodyzacja treningu.   Periodyzacja treningu to podział procesu treningowego na mniejsze okresy, w których realizowane są założenia treningowe. Mówiąc tak o periodyzacji należy podkreślić, że proces treningowy to dłuższa perspektywa pracy treningowej. W sporcie...

czytaj dalej