Kolarstwo

 

 

Indywidualny Program treningowy dla kolarza (MTB, szosowy), to program, który w sposób kompleksowy planuje cały proces treningowy w kolarstwie. Zaplanowanie całego procesu treningowego to zgranie właściwego treningu kolarskiego z treningiem uzupełniającym, który jest niezbędny do tego, aby osiągnąć sukces. Ponadto w ramach programu może być ułożona dieta, suplementacja, a także specjalistyczny monitoring biochemiczny i wytyczne do odnowy biologicznej.

Zatem jeśli w swoim treningu szukasz zarówno właściwego i dopasowanego treningu, a także zgrania wszystkich innych elementów w zazębiającą się całość to indywidualny program treningowy jest dla Ciebie.

Zaufali mi:

ZAUFALI MI

Arkadiusz Skrzypiński

Paraolimpijczyk, Szosowy Mistrz Świata UCI 2010, Mistrz Świata 2012, współrekordzista świata na dystansie maratonu pokonując trasę Heidelberg MaxiMarathon, reprezentant Polski na paraolimpiadzie w Rio, brązowy medal 2014 USA…

Michaela Malarikova

Wygrana w Slovak National Championship w mtb xc, 1 miejsce w Grand Prix (kat C2), 6 miejsce w kat Elite; 2 miejsce w czasówce z kwalifikacją do Mistrzostw Europy.

Agnieszka Zych

Współpraca 2012/2013 rok.

Sii Cycling Team

Drużyna sportowa ukierunkowaną na trenowanie kolarstwa szosowego oraz uczestnictwo w wyścigach szosowych.

I wielu innych…

Arkadiusz Skrzypiński

Paraolimpijczyk, Szosowy Mistrz Świata UCI 2010, Mistrz Świata 2012, współrekordzista świata na dystansie maratonu pokonując trasę Heidelberg MaxiMarathon, reprezentant Polski na paraolimpiadzie w Rio, brązowy medal 2014 USA…

Michaela Malarikova

Wygrana w Slovak National Championship w mtb xc, 1 miejsce w Grand Prix (kat C2), 6 miejsce w kat Elite; 2 miejsce w czasówce z kwalifikacją do Mistrzostw Europy.

Agnieszka Zych

Współpraca 2012/2013 rok.

Sii Cycling Team

Drużyna sportowa ukierunkowaną na trenowanie kolarstwa szosowego oraz uczestnictwo w wyścigach szosowych.

I wielu innych…

Jak powstaje program i czym się wyróżnia?

JAK POWSTAJE PROGRAM I CZYM SIĘ WYRÓŻNIA?

Każdy program treningowy powstaje na bazie pełnej diagnostyki, wywiadu oraz analizy dotychczasowego treningu. Z tego względu program jest idealnie dopasowany i zarazem właściwie stymulujący organizm. Diagnostyka to testy wysiłkowe w laboratorium – jest to pomiar VO2max, Wintgate oraz elementy mocy. Należy dodać, że ostateczne testy są również dobierane indywidualnie, gdyż w sytuacji np.: dużych asymetrii siły może być potrzeba wykonania dodatkowych testów np.: izokinetyki kończyn dolnych. Ponadto w ramach diagnostyki wypełniamy autorską ankietę (ponad 70pytań), a także analizujemy poprzedni sezon pod kątem zastosowanych obciążeń, dyspozycji i innych. Taka obszerna diagnostyka umożliwia stworzenie optymalnie dopasowanego programu.

Trening główny tętno, czy moc?

TRENING GŁÓWNY TĘTNO, CZY MOC?

Wybór odpowiedniego markera obciążeń jest ważny, ale metodycznie tętno zawsze będzie obrazowało stan fizjologiczny, a moc zdolność do wykonania pracy mechanicznej na odpowiednim poziomie (moc = praca w czasie). Z tego względu właściwie zaplanowany trening musi uwzględniać zarówno pracę na tętnie jak i na mocy. Praca na tętnie często przeważa w okresach bazowych, a moc w okresach intensyfikacji, czy przedstartowych. W indywidualnym programie treningowym najczęściej łączymy pracę na tętnie i na mocy, aby uzyskać jak najbardziej optymalne rezultaty pracy treningowej.

Każdy program jest indywidualny dlatego też może był ułożony tylko na tętnie lub tylko mocy, ale jeśli mamy możliwość monitorowania mocy, to zazwyczaj działamy hybrydowo, czyli właściwie łączymy te markery. Wykorzystując moc w programie mamy częściej testy FTP, CP i inne, aby cały czas korygować zmieniającą się moc.

Trening uzupełniający czy jest potrzebny?

TRENING UZUPEŁNIAJĄCY CZY JEST POTRZEBNY?

Trening uzupełniający to dodatkowa aktywność typu trening siłowy, funkcjonalny, bieganie i inne. Aktywności te z jednej strony uzupełniają trening kolarski np.: umożliwiają podbudowę bazy siłowej (trening siłowy), a z drugiej strony kompensują specyficzne obciążenia w kolarstwie np. elementy treningu funkcjonalnego wzmacniające grzbiet. Zatem w kompleksowym procesie treningowym są one istotnym elementem przygotowania zawodnika do startów, czy wielogodzinnych treningów. Praktycznie każdy dobry zawodnik realizuje trening uzupełniający.

W indywidualnym programie treningowym wybór odpowiedniej aktywności oraz ilość treningów dodatkowych jest ściśle dopasowany do cech zawodnika, jego możliwości treningowych i przede wszystkim do realizowanego treningu głównego.

Dlaczego programy są na 6 lub 12miesięcy?

DLACZEGO PROGRAMY SĄ NA 6 LUB 12 MIESIĘCY?

Prawidłowe przygotowanie zawodnika wymaga poprawienia szeregu parametrów motorycznych, które jako całość zagwarantują lepszą formę. Realizacja ta wymaga zastosowania etapów tzw cykli treningowych, w których akcentowane są różne parametry np.: wydolność bazowa, ekonomika ruchów, czy siła i moc z zakresy siłowego i inne. Realizacja wszystkich jednocześnie nie jest możliwa, gdyż parametry te mogą się wzajemnie znosić (np. zmęczenie po treningu mocy, może wpływać na efektywność elementów szybkości), a także może brakować czasu na trening. Z tego względu właśnie powstała cała metodyczna koncepcja zwana periodyzacją, czyli podzieleniem sezonu, okresu treningowego na etapy, w których akcentuje się określone parametry. Tylko taka praca daje możliwość kompleksowego przygotowania zawodnika oraz utrzymania jego wytrenowania. Dlatego program treningowy musi być na co najmniej 6miesięcy, a najlepiej 12, aby można było wszystko właściwie poplanować, czyli połączyć w sposób właściwy metodycznie.

Czy wiesz że…

Zmienność cotygodniowa jest błędem. Bardzo często w treningu jest tak, że dokonuje się zmian co tydzień, aby „reagować” na dyspozycję zawodnika. Takie podejście jest błędem. W teorii bodźca mówi się, że bodziec ma być powtarzalny, aby wywołał reakcję. Dlatego zawodnik powinien realizować podobny trening przez dany cykl treningowy. Trening w cyklu może być lekko modyfikowany (np.: ilość powtórzeń, zwiększenie mocy), ale jako cała struktura powinien być podobny. Tylko wtedy organizm odpowiednio na niego zareaguje. Natomiast po tym okresie (całym cyklu) należy przejść do kolejnego cyklu i analogicznie sytuacja się powtarza. Dlatego wszelkie koncepcje zmienności cotygodniowej są nieprawidłowe. Powtarzalność (jako fundamentalna cecha bodźca)  potwierdza potrzebę periodyzacji, czyli planowania długoterminowego.

Każdy indywidualny program jest tworzony z uwzględnieniem właściwej periodyzacji dla zawodnika i okresu treningowego, przez to programy gwarantują skuteczność. Ponadto posiadanie długoterminowego planu umożliwia dokonywanie świadomych modyfikacji.

Autorski system obciążeń

AUTORSKI SYSTEM OBCIĄŻEŃ

Prawidłowe zgranie wszystkich treningów, które często mają odmienny charakter (np.: złożone treningi interwałowe, startowe i jazda ciągła)  wymaga zastosowania systemu, który umożliwia ocenę faktycznych obciążeń między treningami a następnie między tygodniami i cyklami, aby ostatecznie właściwie „sterować” procesem treningowym.

W indywidualnych programach treningowych stosowany jest autorski system obciążeń, który uwzględnia wszystkie cechy obciążenia treningowego (intensywność, objętość, czas przerwy i strukturę treningu) dzięki niemu program gwarantuje zazębianie się treningów, cykli, a w przypadku dłuższej współpracy również sezonów. Dzięki niemu możliwe jest również zachowanie ciągłości treningowej dla zawodników, którzy dołączają do nas w trakcie sezonu.

Zatem co otrzymasz trenując z Indywidualnym Programem Treningowym?

Rozpoczynając trening z indywidualnym programem treningowym otrzymasz przede wszystkim w pełni indywidulany program, który planuje cały proces treningowy, czyli po prostu będziesz dokładnie wiedział co robić. Ponadto otrzymasz moje wsparcie (dr Jacek Świat), które zapewni stałe dopasowanie programu do twoich potrzeb (niezbędne modyfikacje i konsultacje).