Najczęstsze błędy przygotowaniu fizycznym w tenisie.
Trudno jest omówić wszystkie błędy, gdyż jest to zbyt złożony proces, który podlega indywidualizacji, ale do podstawowych najczęstszych błędów można zaliczyć:
Zbyt późno rozpoczęty trening ogólno – to chyba najczęstszy błąd. Wynika on z przekonania, że początkowo wystarczy tylko tenis. Niestety jest całkowicie odwrotnie. Czas dziecięcy jest najlepszym okresem na rozwój wszechstronnej bazy fizycznej. Tenis jako dyscyplina asymetryczna powinien być równoważony przez właściwe zajęcia ogólnorozwojowe. Dlatego korzystniej jest już na samym początku wprowadzać elementy treningu ogólno do zajęć tenisa.
Trening ogólno jest przygotowaniem do turniejów – to przeświadczenie sprawia, że dobry trening ogólno wprowadzany jest zbyt późno. Trening motoryczny jest przede wszystkim przygotowaniem organizmu do treningu. Im zawodnik będzie lepszy fizycznie, tym lepiej wykona trening techniczny oraz będzie odporniejszy na ogólne obciążenia treningowe. Dlatego właśnie trening ogólno powinien być wprowadzany od najmłodszych lat.
Zbyt szybka specjalizacja – bardzo często zauważam, że na kortach trenerzy za szybko wprowadzają ćwiczenia specjalistyczne. Dla przykładu trener młodej zawodniczce (około 9lat) wprowadza ćwiczenia z gumą dopiętą do pasa. Widać, że dziewczynka z tą dodatkową gumą ma problem z zachowaniem odpowiedniej struktury ruchu, gdyż jest za słaba na tak specjalistyczne ćwiczenie. Ćwiczenia z gumą są idealnym sposobem na zaakcentowanie siły, szybkości, ale wymagają zawodnika wstępnie przygotowanego. W przeciwnym razie są niewłaściwe. Zatem częstym błędem jest dobór zbyt specjalistycznych ćwiczeń, brak podstawowych form treningu (bieg w terenie, siłownia, crossfit, gimnastyka, streching itd).
Nieprawidłowe proporcje treningu ogólno to tenisa – zawodnik w mikrocyklu tygodniowym ma 5-6x tenis i 1-2x ogólno. Trening techniczny przeważa o ponad 2x nad treningiem ogólno. Takie proporcje mogą być stosowane w okresach np: startowych, a w okresie regularnego treningu są nieprawidłowe, ale zdecydowanie lepsze niż całkowity brak ogólno.
Podsumowując
Trening ogólnorozwojowy jest niezbędnym elementem prawidłowego procesu treningowego tenisisty. Trening ten powinien być wprowadzany niemalże równocześnie z treningiem technicznym, w sposób adekwatny do wieku, poziomu i cech indywidualnych zawodnika.